Making a Difference Past Winners

2017 Awards Ceremony

 
 

Most Inspiring Story (Overall Winner)
Jess Weller, by Bayleigh Ward

Creativity Award
Unspeakable, by Vicente Ovalle & Alonso Benton

Leadership Award
Life Matters, by Sophie Ross

Social Justice Award
Subsistence to Sustainability, by Sarah Ridsdale

Climate Solutions Award
Clever Trevor, by Sam Ridsdale

Making a Difference Award
Irene Wakefield, by Bayleigh Ward

Cinematography, Environment & Kaitiaki Award
Saving the Native Birds, by Lana Young

Open Category
Seed Waikato, by Blair Paterson

Tertiary Category, Social Enterprise Award, Editing Award
Noa Woolloff, by Bayleigh Ward

Secondary Category
Dear Grief, by Luka Wolfgram

Honourable Mentions
Kirk, by Isaac Winsley, Hannah Honiss, Molly Jennings
Mana, by Taylor Nixon


2016 Awards Ceremony

Most Inspiring Story (Overall Winner), Best Audio and Sound Award, Leadership Award
Bonnie Howland, by Mallika Worboys & Jess Baider

Most Inspiring Story (Runner Up), Social Enterprise Award, Social Justice Award
Georgia, by Scarlett Wild

Best in Secondary School Category, Making a Difference Award
Jayke Hopa If I Can Do It……, by Putaruru College

Best in Tertiary Category
Student Volunteer Army Camp Akaroa, by Joel Wallan

Best in Open Category
Perception vs Reality, by Azeria D’Souza

Creativity & Culture Award
Generation G, by Mason Cade Packer & James Murray

Best Editing Award, Best Cinematography Award, Environment & Kaitiaki Award
Dog Island Motu Piu, by Sarah Ridsdale

Honorable Mentions
Greening the Rubble, by Brooke Barry and Paris Carpenter
The Short Straw, by Jay Whipps

17155455_1644756075539750_2582535647011866351_n.jpg
17191479_1644755588873132_7604104013245487963_n.jpg

2015 Awards Ceremony

Most Inspiring Story (Overall Winner), Best Cinematography Award, Making a Difference Award
Sehar’s Story, by Michelle Vergel de Dios (Auckland)

Best in Secondary Schools Category, Best Editing Award, Leadership Award
Rewind, by Liam van Eeden and Jean-Martin Fabre (Invercargill)

Best in Tertiary Category
Aspire, by Samantha Smyrke (Otago/Rotorua)

Best in Open Category, Social Justice Award
Youth Pride, Youth Passion, Youth Change, by Nina Griffiths (Northland)

Creativity & Culture Award, Kaitiaki & Environment Award
Whenua Finds a Future, by Sarah Risdale (Palmerston North)

Honorable Mentions
Mountains of Malawi, by Henry Donald
Strands of Hope, by Amy Huang 

FZ2A8201.jpg
MG_9045.jpg

2013 Awards Ceremony

Most Inspiring Story (Overall Winner), Best Tertiary, Best Technical, Sir Peter Blake Trust Youth Leadership
Plastic Bottle Kayak Expedition, by Seung-Woo Hong (Christchurch)

Best in Secondary Schools Category, Making a Difference Award (Taylor Finderup), People’s Choice Award
Someday, by Mason Packer (Kapiti Coast)

Best in Open Category
Trent, by Gareth Mauchline (Whangarei)

Best Secondary, The Big Idea Creativity & Culture Award, Generation Zero Local Solutions to Climate Change Award, Forest & Bird Kaitiaka/Environment Award
Cows & Cleaner Dairying, by Sarah Ridsdale (Palmerston North)

Traide Aid Human Rights Award
Feminism with Teresa, by Kathleen Winter (Wellington)

Honorable Mention
A Passion for Local Food, by Leigha Spiers Hutton (Wellington)

MG_8086_web.jpg
995203_746869081995125_1591157341_n.jpg